czwartek, 26 kwietnia 2012

Egzamin gimnazjalny




24-26 kwietnia   2012 roku

W tym roku w naszej szkole egzamin pisało 56 trzecioklasistów.
Tegoroczni uczniowie III klas gimnazjów są pierwszym rocznikiem, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową nauczania i zdaje egzamin gimnazjalny w nowej formule . 

Pierwszego dnia uczniowie zdawali egzamin z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie.

W teście z polskiego gimnazjaliści mieli do rozwiązania 20 zadań zamkniętych, czyli takich gdzie należy wskazać odpowiedź właściwą spośród podanych. Odnosiły się one m.in. do cytowanego w arkuszu fragmentu "Zemsty", w którym Papkin stara się nakłonić Podstolinę do małżeństwa z Cześnikiem. Zadania odnosiły się też m.in. do fragmentu "Obrachunków Fredrowskich" Tadeusza Boya-Żeleńskiego na temat "Zemsty" wystawionej w Teatrze Rozmaitości przez Juliusza Osterwę. Część zadań wiązała się z bajką Ignacego Krasickiego "Podróżny" i tekstem prof. Jana Miodka na temat funkcjonowania zapożyczeń w polszczyźnie. Gimnazjaliści mieli też napisać rozprawkę na temat "Literatura pozwala lepiej poznawać i zrozumieć minione wieki".
W teście z historii i wiedzy o społeczeństwie do rozwiązania były 24 zadania, wszystkie były zadaniami zamkniętymi. Dotyczyły one m.in. początków rolnictwa, Zjazdu Gnieźnieńskiego, zaborów, dokonań Marii Skłodowskiej-Curie oraz zadań Trybunału Konstytucyjnego. Gimnazjaliści musieli się też wykazać m.in. umiejętnością posługiwania się mapami historycznymi, odczytywania informacji z drzewa genealogicznego i wykresu kołowego, a także rozpoznawania stylów architektonicznych.

Drugiego dnia uczniowie najpierw dostali blok zadań z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii (będą mieli godzinę na jego rozwiązanie). Następnie po przerwie przystąpili do bloku zadań z matematyki (ta część egzaminu trwała półtorej godziny). 

W bloku zdań z matematyki znalazły się 23 zadania. Były wśród nich były zarówno zadania zamknięte jak i otwarte, czyli takie gdzie uczeń musi sam udzielić odpowiedzi. Aby je rozwiązać uczniowie musieli wykazać się m.in. umiejętnością rozwiązywania ułamków, obliczania procentów, mieć wiedzę na temat trójkątów podobnych i właściwości brył.
W bloku zadań z przedmiotów przyrodniczych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii gimnazjaliści mieli do rozwiązania 24 zdania. Były to zadania zamknięte, czyli takie gdzie uczeń musi wskazać odpowiedź właściwą spośród podanych. Aby je rozwiązać musieli wykazać się umiejętnością posługiwania się układem okresowym pierwiastków, wiedzą na temat tlenków i węglowodorów, budowy obwodów elektrycznych i właściwości soczewek. Musieli także potrafić posługiwać się mapą fizyczną oraz odczytywać współrzędne geograficzne. W jednym z zdań z biologii uczniowie mieli w oparciu o zamieszczony w arkuszu tekst opisać łańcuch pokarmowy myszy i chrząszcza.

Trzeciego dnia uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z języka obcego.
Ta część egzaminu gimnazjalnego jest krótsza. Trwa 90 minut. Egzamin składa się z dwóch części: słuchania i czytania. Nagrania uczniowie usłyszą dwukrotnie. Na ich podstawie muszą rozwiązać zadania, dopasowując obrazek do wypowiedzi mówiącego bądź wskazując poprawną odpowiedź. Ma to za zadanie sprawdzić ogólną znajomość języka obcego, jakiego uczyli się gimnazjaliści. W naszej szkole uczniowie zdawali poziom podstawowy z języka angielskiego, a uczniowie , którzy wybrali język niemiecki musieli zdawać poziom rozszerzony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz