czwartek, 10 listopada 2011

Niezwykła lekcja historii i języka polskiego

 
10 listopada 2011 roku

Impresariat Artystyczny Kalliope przygotował w tym dniu przedstawienie: „W drodze na Olimp, czyli mity i legendy greckie” w  Młodzieżowym Dom Kultury w Wągrowcu. Na widowni zasiadła też grupa naszych  piątoklasistów .

Tematyka spektaklu dotyczyła mitów i legend greckich. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, utrwalić i usystematyzować swoją wiedzę dotyczącą mitologii. ”. Przedstawiono  historię o stworzeniu świata, mit o Posejdonie, Hadesie, królu Syzyfie, Dedalu i Ikarze, dzielnym Prometeuszu, bożku miłości – Erosie oraz podstępnej Pandorze, przebiegłej Ariadnie i silnym Heraklesie.

Dzięki bogatej scenografii, dowcipnym dialogom, dopracowanym kostiumom i rekwizytom oraz doskonałej grze aktorskiej, można było niemalże wniknąć w życie starożytnych cywilizacji.

Spektakl ten był interaktywny, co oznacza, że widzowie mogli w nim uczestniczyć.
Oczywiście nie mogło być inaczej i także nasi uczniowie wystąpili w scenach traktujących o igrzyskach olimpijskich i greckim herosie Heraklesie.

Do konkurencji w przeciąganiu liny zaproszono 6 widzów. W  zmaganiach wzięło  udział aż 4 naszych przedstawicieli (Oliwia Stankiewicz, Julia Tkacz, Eryk Grewling wszyscy z klasy V a oraz przedstawiciel klasy V b Jakub Koczorowski) , którzy dziarsko i ochoczo przystąpili do pracy. W końcu okazało się , że siły były bardzo wyrównane i  ogłoszono remis.
Najwięcej  emocji wzbudziła jednak wspomniana już wcześniej  inscenizacja mitu o Heraklesie, który musiał wykonać  12 ciężkich prac. Najpierw zaproszono  7 śmiałków z widowni do zwiedzania państwa greckiego. Jakież było zdziwienie widzów, gdy po jakim czasie tych siedmioro uczniów wkroczyło na scenę jako bohaterowie przedstawienia. Jedną z klaczy króla Diomedesa zagrała Julia Rozmarynowska z klasy V b, a hydrą lernejską była Natalia Budnik z V a.

Mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu przedsięwzięcie w wągrowieckim kinie, bo z pewnością od czasu spotkania z bohaterami spektaklu mitologia nie będzie już naszą piętą achillesową.

Czynny udział widzów w przedstawieniu pozwolił łatwiej przyswoić tę pasjonującą lekturę. Spektakl był wspaniałą lekcją języka polskiego i historii.


 
Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu w lepszej jakości proszę o podanie swojego e-maila. Film zostanie wysłany na pocztę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz