piątek, 11 listopada 2011

"Zbuntowani"- spektakl z okazji Dnia Niepodległości



11 listopada 2011 roku

W tym roku minęła 110 rocznica podjęcia przez uczniów we Wrześni strajku w obronie ojczystej mowy. Sprzeciw ten  był  spowodowany wyjątkową brutalnością pruskich "pedagogów". Rozegrał się ponadto na tle innych wydarzeń, w innym klimacie dziejowym. Dlatego uzyskał tak szeroki rozgłos i oddźwięk. Nawiązując więc do tego wydarzenia uczniowie klas ponadgimnazjalnych postanowili przybliżyć wszystkim ten pamiętny dzień, a obchody Dnia Niepodległości stały się ku temu bardzo dobrym pretekstem. I tak powstał spektakl „Zbuntowani”, w którym teraźniejszość łączy się z historią. Reżyserią zajęli się wychowawcy klas ponadgimnazjalnych: Grzegorz Jakubiak, Sławoimir Buk, Agnieszka Pikula, Alicja Górska oraz polonista Marcin Pikula. Pan Marcin napisali też scenariusz.
Akcja przedstawienia opierała się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pokazano uczniów zarówno tych współczesnych, jaki i tych z wrzesińskiej szkoły 1901 roku. Zderzenie tych jakże dwóch różnych światów stało się więc kanwą całego spektaklu.
Uczniowie ze współczesnej szkoły narzekali na nadmiar nauki, dla nich najważniejsze jest tylko przejście z klasy do klasy, nawet jeśli robią to z miernymi wynikami. Język polski czy historia to tylko kolejne lekcje, które nie wnoszą do ich życia nic nowego. Nie dbają o czystość ojczystego języka przeplatając go różnymi obcobrzmiącymi wyrazami. Nie rozumieją swoich kolegów z początku wieku XX. Dziwili się też, że za różne przewinienia czy za nieprzygotowanie do lekcji karano uczniów chłostą. Dopiero pod koniec lekcji uczniowie z naszych czasów zrozumieli zacytowane przez nauczycielkę słowa marszałka Józefa Piłsudkiego Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska”. Strajk wygasł , ale nie okazał się dla nich  klęską. Pokazał wszystkim, że Polacy umieją walczyć i robią to z powodzeniem. Przecież to właśnie w kilka lat po zakończeniu strajku Polska w końcu odzyskała niepodległość.

Spektakl przeplatany był pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego pod przewodnictwem pani Wandy Szmiel, a także przepięknym polonezem w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły. Klasy pierwsze szkoły podstawowej przygotowały do występu ich wychowawczynie, panie Alina Matysiak i Lidia Katona.

"GŁOS WĄGROWIECKI" nr 47 z 23 listopada 2011 roku  




Osoby zainteresowane obejrzeniem filmu w lepszej jakości proszę o podanie swojego e-maila. Film zostanie wysłany na pocztę.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz